Mediacja stanowi jedną z metod pozasądowego rozwiązywania sporów. Pozwala na wypracowanie trwałego porozumienia i zawarcie ugody między stronami pozostającymi w konflikcie, czyli inaczej niż w przypadku orzeczeń sądowych, które wydawane są arbitralnie. W mediacji obie strony są wygrane, a zawarta przez nie ugoda posiada taką moc prawną, jak orzeczenie sądu. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sprawach rodzinnych, gdzie kluczowe staje się dobro dziecka, ale też w sprawach o prawa majątkowe, ponieważ pozwala na uniknięcie kosztownego i długiego procesu.
Mediacja występuje w dwóch wariantach – mediacji sądowej i pozasądowej. W tym pierwszym przypadku sprawa może zostać skierowana do mediacji przez sąd, gdy ten zauważy, że istnieją przesłanki do porozumienia. W drugim zaś przypadku mediacja toczy się, zanim strony zdecydują się na wszczęcie postępowania sądowego.
Rolą mediatora jest dbałość o sprawne przeprowadzenie postępowania i zapewnienie komfortowych warunków umożliwiających dyskusję. Mediator jest bezstronny i nie wydaje wyroków, ale wykorzystując swoje umiejętności prowadzi rozmowę w ten sposób, aby przybliżyć zwaśnione strony do porozumienia.
Zalety mediacji:
- niskie koszty
- szybkość postępowania
- zasada win – win, w której każda strona jest wygrana
- możliwość wypracowania najlepszych, kompleksowych rozwiązań